Menu

Stor aften på Smørum Park

image
Anders Bjerregaard
20. oktober 2015 kl. 23:21
LSF OB8 indløste deres tilgodehavende hos klubbens 1. senior

Det var et længe ventet rendez-vous, der mandag aften fandt sted på kunstbanen i Smørum Park. Det var aftenen, hvor LSF OB8 indløste deres tilgodehavende hos klubbens 1. senior. En gæld 1. senior havde fået på halsen efter et ellers - for dem - yderst fordelagtigt væddemål i forbindelse med pokalkampen mod Lyngby.

Det der havde været på spil i væddemålet var indmarch med modparten til en officiel turneringskamp. Nu skal der jo ikke vades i det, men det var som sagt 1. senior, der tabte væddemålet. De tog det dog som mænd og betalte altså gælden ved gårsdagens kamp.

Det var ikke gået ubemærket hen, at 1. senior ville troppe op til denne kamp, så publikum var mødt talstærkt op. Blandt de mange fans var der gudskelov flere, der havde medbragt kamera til at forevige dette smukke øjeblik. Det er derfor muligt - og med stor glæde - at vi kan vise indmarchen her på sitet.